Marijo Brešković: “Njegov” Hajduk


Nekada ponos Dalmacije i Hrvatske, a danas nečija prčija. Tako bi se u jednoj rečenici mogao opisati Hajdukov put zadnjih 20-ak godina. Majstor s mora proživljava vjerojatno najdramatičniju fazu u svojoj novijoj povijesti. Novca nema, rezultata nema. Jedino što klub koliko-toliko održava na životu su ljubav i entuzijazam njegovih vjernih navijača.

Ideja da će navijači biti oni koji će upravljati klubom postojala je već dugo, a konačno je zaživjela na sjednici Gradskog vijeća Grada Splita, 15. srpnja 2011. godine. Projekt „Naš Hajduk“ bio je pokret, bio je vizija, bio je nada u bolje sutra. U kratkom periodu, projekt je skupio više od 8300 članova koji su dobili priliku da glasanjem izaberu sedam predstavnika u nadzornom odboru kluba. Na izborima koji su održani 5.studenog 2011. za članove NO izabrani su: Josip Paladino, Šime Luketin, Branka Ramljak, Vjekoslav Hrabar, Nikola Koceić Bilan, Ljubo Pavasović Visković i Ante Majić, koji su 22. studenog potvrđeni od strane skupštine dioničara. Hajduk je napokon i službeno postao „dite puka“.

Nešto više od godinu dana nakon što je postao služben (18.srpnja 2012.), projekt je dobio neočekivan, bezobrazan i sramotan udarac od strane gradonačelnika. Naime, splitski poteštat nezadovoljan izborom predsjednika kluba od strane NO, odlučio je uzet stvar u svoje ruke i na krajnje seljački i primitivan način potjerao novoizabranog šefa kluba, te raspustio NO. Zna li gospodin gradonačelnik da je sa tim potezom pljunuo na svih 8300+ članova projekta? Zna li on da je Hajduk klub sa stotinama tisuća navijača u državi i inozemstvu koji ne žele trpjeti njegov teror nad voljenim klubom? Zna li on da je čitav projekt nastao da on i slični njemu ne bi mogli upravljati klubom na način kojim se upravlja zadnjih godina? Odakle gradonačelniku uopće pravo da smjenjuje NO kojem je nekoliko tisuća ljudi dalo podršku? Je li NO legalan? JE. Je li sve provedeno po zakonu? JE. Je li bilo javnog natječaja? JE. Očito je u pitanju pojedinačno neslaganje s izboromi dokazivanje moći.

Da se odmah razumijemo, nije bitno tko je Marin Brbić (smijenjeni predsjednik). Nije bitno je li on (kako Kerum kaže) igrač Jake Andabaka. Nije bitno ni što bi budućnost pokazala, je li Brbić uopće bio dobar izbor; bitno je samo da se kaže da je krajnje vrijeme da se klub prepusti samovolji pojedinca. Pa sam projekt „Naš Hajduk“ je nastao iz želje da o klubu odlučuju navijači a ne netko kome je taj klub od danas do sutra. Kakvu poruku gradonačelnikov potez šalje eventualnim ulagačima i sponzorima? Je li klub naš ili njegov? Ispada da su 8300+ ljudi obični magarci čija se volja ne poštuje, a 56.10% dionica kluba koje se nalaze u vlasništvu grada zapravo u rukama jednog čovjeka.

Hajduk Split, nekoć gradski, a danas…

Konferencija za novinare NO Hajduk

Nadzorni odbor Hajduka, za kojeg je Željko Kerum u srijedu zatražio raspuštanje, na konferenciji za novinare je potvrdio da će unatoč protivljenju Željka Keruma, za novog predsjedndika Hajduka potvrditi Marina Brbića. 

Torcida Split i Udruga “Naš Hajduk”: Gradonačelniče – “ulica” neće voditi naš klub!

Ne želimo prihvatiti činjenicu da su navijači Hajduka prilikom biranja članova Nadzornog odbora izabrali kukavice! Na vama je povijesna i zakonska odgovornost da, dok Glavna skupština ne odluči drukčije, ostanete tamo gdje su vas izabrali članovi Hajduka!

Upućujemo javni apel svim pripadnicima Torcide kao i navijačima Hajduka sa ostalih tribina koji će sutra nazočiti utakmici između Hajduka i Skonta, da se suzdrže bilo kakvog nasilnog ponašanja.

Naša neiskusna momčad, mahom sastavljena od juniora, “naše dice”, pred kojom je ususret nove sezone postavljen ogroman teret, ne smije ispaštati ni u kojem pogledu zbog unutarnjih previranja unutar Hajduka. Isto tako ne smijemo dopustiti da naš Hajduk bude kolateralna žrtva bilo kakvih sankcija ili kazni, jer time gubimo najviše mi, njegovi najvjerniji navijači.

Što se tiče reakcije KN Torcida i Udruge Naš Hajduk povodom današnjeg puča u Hajduku, izvedenog u maniri južnoameričke hunte, vjerujte da ona neće izostati.

Gradonačelniče – “ulica” neće voditi naš klub!